Music » Playing Around

Playing around

comment

Venue directory

Adam's Mountain Café, 934 Manitou Ave., #102, Manitou Springs, 685-1430

Ancient Mariner, 962 Manitou Ave., Manitou Springs, 685-5503

Back East Bar & Grill, 9475 Briar Village Point, 264-6161

Benny's Restaurant & Lounge, 517 W. Colorado Ave., 634-9309

Black Sheep, 2106 E. Platte Ave., 227-7625

Broadmoor Academy of Music, 1223 Lake Plaza Drive, Suite C, 576-3979

Casa Bistecca, 326 S. Union Ave., Pueblo, 719/543-1989

Crystola Roadhouse, 20918 U.S. Hwy. 24, Woodland Park, 687-7879

Cucuru Gallery Café, 2332 W. Colorado Ave., 520-9900

Dale Street Café, 115 E. Dale St., 578-9898

D.I.Y. Event Center, 2361 E. Platte Place, 282-5688

Drake Hill Bar & Grill, 3840 N. Nevada Ave., 633-0103

Dutch Mill Tavern, 503 W. Colorado Ave., 471-3370

Front Range Barbeque, 2330 W. Colorado Ave., 632-2596

Fujiyama, 22 S. Tejon St., Suite A, 630-1167

Holy Cow Pub & Grill, 5885 Stetson Hills Blvd., 465-1704

Jack Quinn Irish Alehouse & Pub, 21 S. Tejon St., 385-0766

Kasey's Bar & Grill, 1919 E. Boulder St., 635-8128

Margarita at PineCreek, 7350 Pine Creek Road, 598-8667

Marika's Coffeehouse, 739 Manitou Ave., Manitou Springs, 685-4438

Meadow Muffins, 2432 W. Colorado Ave., 633-0583

Mill Hill Saloon, 1668 S. 21st St., 632-6932

Motif, 2432 Cucharras St., 635-5635

O'Furry's, 900 E. Fillmore St., 634-3106

Pale Horse Bar and Lounge, 204 N. Union Blvd., 465-2005

The Pantry Restaurant, 6980 Lake St., Green Mountain Falls, 684-9018

Park East Restaurant, 720 Goodnight Ave., Pueblo, 719/565-6655

Penrose Room at The Broadmoor, 1 Lake Ave., 577-5773

Pikes Peak Brewing Co., 1756 Lake Woodmoor Drive, 208-4098

Rasta King Seafood Bar and Grill, 675 S. Circle Drive, 344-4447

Red Martini, 25 N. Tejon St., 634-3522

Retired Enlisted Association, 834 Emory Circle, 596-0927

Rico's Café and Wine Bar, 322½ N. Tejon St., 578-5549

Ritz Grill, 15 S. Tejon St., 635-8484

Rudiments Café, 5863 Palmer Park Blvd., 434-5999

Shovelhead Saloon, 4130 U.S. Hwy. 85, 392-2665

Shuga's, 702 S. Cascade Ave., 328-1412

The Silver Tongue Devil Saloon, 10530 Ute Pass Ave., Green Mountain Falls, 684-2555

The Sky Box Lounge, 2102 E. Bijou St., 634-4815

Sonterra Innovative Southwest Grill, 28B S. Tejon St., 471-9222

SouthSide Johnny's, 528 S. Tejon St., 444-8487

Speedtrap, 84 State Hwy. 105, Palmer Lake, 488-2007

Stargazers Theatre and Event Center, 10 S. Parkside Drive, 476-2200

Steaksmith, 3802 Maizeland Road, 596-9300

Studebaker's, 1840 N. Academy Blvd., 637-8412

Swirl Wine Bar, 717 Manitou Ave., Manitou Springs, 685-2294

Tavern at The Broadmoor, 1 Lake Ave., 577-5772

Thirsty Parrot, 32 S. Tejon St., 884-1094

Thirsty's Tavern, 2028 Sheldon Ave., 444-8515

Townhouse Lounge, 907 Manitou Ave., Manitou Springs, 685-1085

Twisted Knickers Pub, 2405 E. Pikes Peak Ave., 633-1400

V Bar, 19 E. Kiowa St., 471-8622

Wooglin's Deli & Café, 823 N. Tejon St., 578-9443

Zodiac, 230 Pueblo Ave., 632-5059

Wednesday 08/08

Dale Street Café, Cold Fever (jazz), 6 p.m.

Margarita at PineCreek, Bob Tudor (jazz), 7 p.m.

Meadow Muffins, Brian Parton (rock/pop), 8 p.m.

Park East, The Martini Shot Unplugged (acoustic), 7 p.m.

Penrose Room, Penrose Room Trio with Lila Mori (jazz), 6:30 p.m.

Retired Enlisted Association, Tracy Quinn Band (blues), 7 p.m.

SouthSide Johnny's, Blues Jamm, with 99% (blues), 7 p.m.

Speedtrap, Open Mic (acoustic), 7:30 p.m.

Stargazers, Rosie Ledet & The Zydeco Playboys (blues), 7 p.m., $12-$15.

Thirsty Parrot, Colorado Springs Big Jazz Band (jazz), 6 p.m.

Twisted Knickers, Bluegrass Jam with Banjo Bill (bluegrass), 7 p.m.

Zodiac, '80s Dance Nite, hosted by DJ Monster Mike (dance), 9 p.m.

Thursday 08/09

Adam's, Dave Tipton (acoustic), 6:30 p.m.

Ancient Mariner, Open Mic with Caleb and James (acoustic), 9 p.m.

Benny's, Open Jam/Mic with The Jerry Roskin Band, 8 p.m.

Black Sheep, Hydrogen Skyline, Hero Kid, Stray Suns (rock/pop), 7:30 p.m., $5-$7.

Cucuru, Rocky Gene Wallace (blues), 7:30 p.m.

Holy Cow, Jay-Koh (rock/pop), 8 p.m.

Jack Quinn's, Brian Clancy (world), 7:30 p.m.

Margarita at PineCreek, Dan Dameron (acoustic), 6:30 p.m.

Meadow Muffins, Destination Night Club: DJ Lay It Down (dance), 9 p.m., Austin Johnson Band (blues), 9 p.m.

Mill Hill Saloon, Three of a Kind (rock/pop), 7 p.m.

Motif, Mike Nelson Band (jazz), 7:15 p.m.

Pale Horse, Ladies Night, feat. DJ Fade (dance), 9 p.m.

The Pantry, Ted Newman (acoustic), 5:30 p.m.

Park East, Sarah Wood & Theo DeCenzo (acoustic), 7 p.m.

Penrose Room, Penrose Room Trio with Lila Mori (jazz), 6:30 p.m.

Rasta King, Robby Red Locks & the Reggae Time Machine (world), 7 p.m.

Rico's, John Wise and Susan Rissman (jazz), 6:30 p.m.

Silver Tongue Devil, Whistle Pigs (country), 8 p.m.

SouthSide Johnny's, The Fright (rock/pop), 9 p.m.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Thirsty Parrot, DJ Manyical (dance), 9 p.m.

Friday 08/10

Adam's, Dave Tipton (acoustic), 9 a.m.

Ancient Mariner, The Famous Revolution (jazz), 8 p.m.

Back East, Less Than Zero (rock/pop), 8 p.m.

Benny's, Lost Junction (country), 9 p.m.

Broadmoor Academy of Music, Friday Jazz Jam Session (jazz), 7 p.m.

Casa Bistecca, Gary Bennett, The Impersonator Guy (rock/pop), 6 p.m.

Cucuru, Vivian Gale and Doug Zinn (jazz), 7 p.m.

Dale Street Café, Johnny Angel (jazz), 6 p.m.

Drake Hill, Arch Hooks (R&B), 9 p.m.

Fujiyama, Mistura Bela (world), 7 p.m.

Holy Cow, Mayh3m (rock/pop), 9 p.m.

Kasey's, Friday Nights with DJ Panther (R&B), 9 p.m.

Margarita at PineCreek, Acme Bluegrass Band (bluegrass), 6:30 p.m.

Meadow Muffins, Destination Night Club: DJ Big Mike (dance), 9 p.m.

Motif, Chrissy Saalborn, Wayne Wilkinson, Jason Crowe, Scott Crump (jazz), 8:15 p.m.

O'Furry's, The Fright (rock/pop), 8 p.m.

The Pantry, Dan Dameron (acoustic), 6 p.m.

Penrose Room, Penrose Room Trio with Lila Mori (jazz), 6:30 p.m.

Red Martini, Dick Cunico (jazz), 8:30 p.m.

Rico's, The Mitguards (folk), 7:30 p.m.

Silver Tongue Devil, Roots and Rhythm (blues), 8 p.m.

Sky Box, Jeff "Fitty" Smith (acoustic), 7 p.m.

Sonterra, John Stone (acoustic), 7 p.m.

SouthSide Johnny's, The Ticket (rock/pop), 9:30 p.m.

Stargazers, HAPA (world), 8 p.m., $20-$25.

Steaksmith, The Storys (country), 7 p.m.

Studebaker's, Cari Dell Trio (blues), 9 p.m.

Swirl Wine Bar, Eric Early (acoustic), 7 p.m.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Thirsty Parrot, Cirque Du DeeJay (dance), 9 p.m.

Townhouse, Gary Cover (country), 7 p.m.

V Bar, DJ Gravity (dance), 9 p.m.

Wooglin's, Second Friday at Wooglins (acoustic), 7 p.m.

Zodiac, Dear Rabbit, Shit God, Heartless (rock/pop), 9 p.m., $5.

Saturday 08/11

Back East, Less Than Zero (rock/pop), 8 p.m.

Benny's, Lost Junction (country), 9 p.m.

Black Sheep, Vital Malice, Duckling Fantasy, Arise in Chaos (metal), 7:30 p.m., $5-$7.

Cucuru, Mistura Bela (world), 7 p.m.

Dale Street Café, Johnny Angel (jazz), 6 p.m.

Drake Hill, Arch Hooks (R&B), 9 p.m.

Dutch Mill Tavern, All Ages Open Mic Night (acoustic), 8 p.m.

Fujiyama, DJ Ron Perry (jazz), 6 p.m.

Holy Cow, Mayh3m (rock/pop), 9 p.m.

Jack Quinn's, Big Paddy (rock/pop), 9:30 p.m.

Meadow Muffins, Destination Night Club: DJ Lay It Down (dance), 9 p.m., West Side Rhythm Kings (R&B), 9 p.m.

Motif, Steve Langemo Jazz Trio (jazz), 8:15 p.m.

The Pantry, Ted Newman (acoustic), 5:30 p.m.

Penrose Room, Penrose Room Trio with Lila Mori (jazz), 6:30 p.m.

Pikes Peak Brewing Co., Jeremy Facknitz (folk), 7 p.m.

Red Martini, Charlie Pendergraph (jazz), 8 p.m.

Rico's, Bill Snyder and Jim Adam (blues), 7:30 p.m.

Ritz, DJ Prominent (dance), 9:30 p.m.

Sonterra, John Stone (acoustic), 7 p.m.

Steaksmith, George Sisneros (rock/pop), 7 p.m.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Townhouse, Mike Nelson and the Dominant Minority (blues), 9 p.m.

V Bar, DJ Gravity (dance), 9 p.m.

Sunday 08/12

Benny's, VC & Guitar (blues), 7 p.m.

Cucuru, Laurie Gabriel Jazz (jazz), 3 p.m.

D.I.Y. Event Center, Potato Pirates, 99 Bottles, Split Resistance, Endless Youth (rock/pop), 9 p.m., $5.

Front Range Barbeque, Jim Adam and John Stilwagen (blues), 6:30 p.m.

Jack Quinn's, Traditional Irish Session (world), 3 p.m.

The Pantry, Ted Newman (acoustic), 5:30 p.m.

Silver Tongue Devil, Tom Skora (Americana), 8 p.m.

Tavern at The Broadmoor, Tavern Orchestra with Lewis Mock (rock/pop), 8:30 p.m.

Monday 08/13

Black Sheep, Texas Hippie Coalition, We Are All Destined to Fail, Pain Machine (rock/pop), 7 p.m., $9.43-$10.

Crystola Roadhouse, Rosalie and Mike (rock/pop), 5 p.m.

Marika's, The South Path Ramblers (rock/pop), 6:30 p.m.

Shovelhead Saloon, Shovelhead Blues Jam (blues), 7 p.m.

Shuga's, Knight in Colors (indie), 9 p.m.

Zodiac, Open Mic hosted by Andrea Stone, 7 p.m.

Tuesday 08/14

Adam's, Wayne Hammerstadt (acoustic), 6:30 p.m.

Rudiments, Open Mic (acoustic), 7 p.m.

Thirsty's Tavern, Jam Night (acoustic), 8 p.m.

Zodiac, Emily Danger, The Hopeful Heroines, Edith's Delicates (rock/pop), 8 p.m., $5.

Add a comment

Clicky Quantcast